Cięcie plazmą, choć może brzmieć nieco futurystycznie, jest metodą dzielenia metali, która w przemyśle zdążyła się już dobrze zadomowić. Technologia ta opiera się na obróbce termicznej metalu – głównie mówimy tu o stali, stali czarnej oraz aluminium – z wykorzystaniem wypalarek plazmowych. Na czym ta metoda polega i jakie efekty pozwala uzyskać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Na czym polega cięcie metali plazmą?

Plazma strukturalnie przypomina gaz, jednak różni się od niego stopniem jonizacji. Zjonizowana jest dodatnio lub ujemnie i przewodzi prąd elektryczny. Odpowiednio wysoki poziom natężenia prądu przepływającego przez strumień plazmy prowadzi do wytworzenia światła i ciepła, rzędu kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza. Osiągnięta tym sposobem temperatura pozwala na swobodne przetapianie metalu, zaś nadmuch strumienia powietrza wydmuchuje odpad z nacinanej szczeliny. Dzięki tak opracowanej technologii cięcie plazmą ma wiele zalet, które zapewniają tej metodzie niegasnącą popularność.

Zalety cięcia plazmą

Na czele zalet znajduje się wysoka, powtarzalna precyzja i możliwość pracy pod wieloma kątami. Na pełne wykorzystanie potencjału plazmy pozwala tu zastosowanie odpowiednich maszyn, które nie tylko podzielą metal na pożądane części, ale też wytną dowolne, skomplikowane kształty o wielu detalach. Tę zasługę przypisać należy również wąskiemu strumieniowi, którym plazma rozcina metal – generując przy okazji minimalne ilości odpadu, za to pozostawiając po sobie gładkie, wysokiej jakości krawędzie.

Cięcie metali plazmą cieszy się dużym uznaniem również z uwagi na szybkość pracy wypalarki oraz fakt, że metal przed obróbką nie wymaga szczególnego przygotowania – nie ma konieczności usuwania rdzy, brudu lub farby. Jedynym warunkiem jest zapewnienie dobrego kontaktu elektrycznego przewodu masowego z obrabianym elementem.

Cięcie plazmą w przemyśle

Precyzja, wysokie tempo pracy wypalarek i wszechstronne możliwości zastosowania sprawiają, że przemysł z chęcią korzysta z cięcia plazmowego. Obróbce można poddawać elementy o różnych kształtach i formach:

  • blachy,
  • rury,
  • kształtowniki,
  • siatki.

W przemyśle cięcie plazmą wykorzystuje się również w celu wycinania otworów, przebijania, żłobienia i ukosowania krawędzi.

Jak widać, cięcie plazmowe nie przypadkiem cieszy się dobrze ugruntowaną pozycją wśród różnych technik obróbki metali. Choć ma silnych konkurentów, w pewnych okolicznościach jest niezastąpione i stanowi jedyny słuszny wybór.